Kuruyemiş Hakkında Faydalı Bilgiler

25 Şubat 2014 Salı

Biz Kimiz

Türk kültürünün geleneksel lezzetlerinden biri olan leblebi; yüzyıllardır damak tadımızı süslemeye devam etmektedir. Organik bir ürün oluşu ve kalorisinin azlığıyla son dönemde öne çıkan leblebi, Osmanlı yiyecek kültürünün de önemli bir parçasıdır. O dönemde Osmanlı’nın küçük bir kasabası olan Tavşanlı’da leblebicilik 15. yüzyılın sonlarında başlamıştır. Anlatılan efsaneye göre; leblebicilerin piri olarak kabul edilen Şeyh Murat Gazi, nohudu bir türlü istediği kıvama getiremez.  ve leblebi için kullandığı nohutlar sürekli kırılır . Kendisi bu duruma çok üzülür ve gözlerinden akan yaşlar. nohutların üstüne damlar.  Gözyaşı ile ıslanan nohutlar kırılmaz ve Şeyh Efendinin istediği olur. Bundan sonra Şeyh Efendi anlar ki, nohudun leblebiye dönüşmesi için ıslatılması gerekmektedir. İşte Tavşanlı leblebisi Şeyh Murat Gazi’nin (ö.1470) çabaları  sonucu bugünkü şeklini almıştır.
Tavşanlı’nın köklü ailelerinden olan Harmancıklıoğlu ailesi leblebiciliğe, 1830 yılında ailenin en büyüğü olan İmam Zade Mehmet Efendi ile başlamıştır.  Mehmet Efendi’nin torunu olan Ali Efendi’ iseTürkiye’de ilk defa Acılı leblebiyi üreterek ustalığı ile leblebicilik sanatında önder bir kimlik kazanmıştır.
Ailenin bugün beşinci kuşak torunları ise Ali efendi’nin zanaatkârlığını daha da geliştirerek yine Türkiye’de ilk defa Vanilyalı ve Haşhaşlı leblebiyi imal etmişlerdir. Günümüzde aromalı leblebi ürünleriyle birlikte 43 çeşitlik ürün yelpazesine ulaşan Harmancıklıoğlu ve Markası, Türkiye’nin seçkin leblebi markalarından biri haline gelmiş olup ülke çapında 250nin üzerinde satış noktası bulunmaktadır
Türkiyenin ilk ve tek leblebiciler odası Tavşanlıda bulunmaktadır ve yine leblebide ilk  patenti Tavşanlı leblebisi almıştır kalitesini uluslar arası alanda da tescillettiren Tavşanlı leblebisi  2003 yılında "Uluslar arası Ticaret Liderleri Kulübü’nün” Paris’te düzenlemiş olduğu konferansta "Uluslar arası Kalite Ödülünü” ne de layık görülmüştür Halen Tavşanlılı leblebiciler leblebilerini  tamamen doğal nohuttan imal etmekte ve organik olarak üretimi gerçekleştirerek piyasaya sunmaktadırlar.
Kurmuş olduğumuz e-ticaret sitesiyle Tavşanlı Leblebisini Ayaklarınıza kadar getiriyoruz. Leblebihane.com taze ürün,geniş ürün yelpazesi,ve ödeme kolaylığıyla internette leblebi ve kuruyemişte marka olup siz değerli müşterilerimize hizmet etmektedir. Leblebihane birHarmancıklıoğlu Kuruluşudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder