Kuruyemiş Hakkında Faydalı Bilgiler

12 Şubat 2018 Pazartesi

Kabak Çekirdeği Faydaları Nelerdir?Kabak çekirdeği ayçekirdeği kadar yoğun olmasa da birçok kişi tarafından sevilerek tüketilir. Aslında kabak çekirdeğinin faydaları oldukça fazladır. Kansere karşı koruma sağlaması, böbrekleri koruması, sperm kalitesini arttırması kabak çekirdeğinin faydaları arasındadır. Üstelik belirli bir ölçüde tüketildiğinde kilo aldırmak yerine kilo vermeyi sağlar.

KABAK ÇEKİRDEĞİ FAYDALARI NELERDİR?


Kabak çekirdeği tohumları kavrularak kullanılmasının yanı sıra, kabak çekirdeği yağı olarak da kullanılabilir. Kabak çekirdeği yağı faydaları da oldukça fazladır. İşte kabak çekirdeğinin faydalarından bazıları;
Birçok vitamin ve mineral madde içerir. Magnezyum, manganez, çinko gibi minerallerin yanı sıra K vitamini, E vitamini, B2 vitamini gibi vitamin türlerini de ihtiva eder.
İyi bir antioksidan kaynağıdır. Karotenoidler ve antioksidan maddeler bulundurur. Antioksidanlar iltihaplanmayı azaltır, hücreleri zararlı serbest radikallere karşı korur. Bunun sonucunda da vücudu hastalıklara karşı savunur.
Birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Yapılan bir çalışmaya göre, kabak çekirdeğinin içindeki lignanin maddesi göğüs kanserinin önlenmesinde etkili bir rol oynar. Ayrıca meme, mide, akciğer, prostat ve kolon kanseri gibi kanser türlerine karşı da koruma sağladığı belirtilmiştir.
Kemikleri korur. İçeriğindeki çinko sayesinde özellikle kemik erimesine karşı koruma sağlar. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, yaklaşık 400 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada vücuda az miktarda çinko alımının kalça ve omurgadaki osteoporoz riskini arttırdığı belirtilmiştir.
Prostat ve mesane sağlığını olumlu yönde etkiler. Prostat bezi büyümesi, idrara çıkma ile ilgili sorunlara karşı yarar sağladığı belirtildi. Sonuç olarak kabak çekirdeği, iyi huylu prostat büyümesi ve aşırı aktif mesane semptomlarını azaltabilir.
Doğal bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum vücuttaki bazı rahatsızlıkların önlenmesi yada hastalıklara yakalanmamak için önemlidir. Magnezyum, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, tansiyonu dengede tutar, kan şekeri seviyelerini düzenler, sağlıklı kemik oluşumu ve kemiklerin korunması için önemli bir mineraldir.
Kalp sağlığını korur. Kabak çekirdeği, kalbin sağlıklı olarak kalmasını sağlayacak iyi bir antioksidan, çinko, magnezyum ve yağ asitleri kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre, kolesterol seviyelerini ve yüksek tansiyonu dengeler. Kolesterol ve yüksek tansiyon kalp hastalıklarını tetikleyen önemli unsurlar arasındadır. Bu nedenle, kabak çekirdeğinin tüketilmesi kolesterolü dengeleyerek, kan basıncını düşürerek kalbi korur.
Mükemmel bir lif kaynağıdır. Bu nedenle diyet listelerinde de kullanılabilir. Lif içeriği yüksek yiyecekler tüketildiğinde, şeker hastalığı, kalp hastalığı, obezite gibi rahatsızlıklara yakalanma oranı düşer.
Sperm kalitesini arttırır. Düşük çinko düzeyi erkeklerde sperm kalitesini düşürür. Kabak çekirdeği iyi bir çinko kaynağıdır. Bu sebeple erkeklerdeki sperm kalitesinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca antioksidan maddelerle birlikte tüketildiğinde testesteron seviyelerini de olumlu etkiler. Bunun sonucunda erkeklerde üreme işlevleri olumlu etkilenir.
Uykusuzluğa iyi gelir. Uyku sorununuz varsa yatmadan önce tüketebilirsiniz. İçeriğindeki doğal bir triptofan kaynağı olan aminoasitler sayesinde uykusuzluk için yarar sağlar. Günde yaklaşık olarak 1 gram triptofan tüketmenin uykusuzluğa iyi geldiği düşünülmektedir. 1 gram triptofan tüketmek için yaklaşık olarak 200 gram kabak çekirdeği tüketilmelidir. Ayrıca içeriğindeki çinko sayesinde triptofan seratonin’e dönüştürülür. Seratonin de uyku döngüsünü düzenleyen hormon olan melatonin’e dönüştürülür. Aynı zamanda içeriğindeki magnezyum sayesinde uyku kalitesi ve uyku süresi de arttırılabilir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?
Depresyona iyi gelir.
Böbrek taşı oluşumunu engeller.
Menopoz döneminde terlemeleri ve şikayetleri azaltır.
Tenya ve diğer parazitlerin doğal bir tedavisi olarak kullanılabilir.
İyi bir omega 3 kaynağıdır.
Bağırsaklardaki parazitleri yok eder.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?
İçeriğindeki A vitamini ve omega 3 yağ asitleri sebebiyle hücreleri onarır, cildi hasarlara karşı korur.
Cildi nemlendirir.
Akne ve sivilcelerin geçmesine yardım eder.
Kabak çekirdeği yağı ile güneş lekeleri giderilebilir. Bunun için güneş lekelerinin olduğu bölgeye yağ ile masaj yapılabilir.
İçeriğindeki vitamin ve mineral maddeler sayesinde cildi gençleştirir, güçlendirir.
Çinko ile zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlar.
Cildi yeniler, güzelleştirir.
Göz etrafındaki kırışıklıkların azalması için kabak çekirdeği yağı ile bu bölgelere masaj yapılabilir.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları


KABAK ÇEKİRDEĞİ KİLO YAPAR MI?


Belirli ölçülerde tüketildiğinde kilo yapmamasının yanı sıra zayıflamaya yardım eder. İçeriğindeki yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler. Ayrıca tok tutucu özelliği de vardır. Tok tutma özelliği sayesinde daha az acıkarak daha az yemek yemeyi sağlar. Bu sayede kilo vermeye yardım eder. Araştırmalara göre, günde ortalama 35 gram lif tüketimi vücuttaki yağ oranını azaltarak zayıflamayı sağlar. Tabii yinede belirli miktarda tüketilmelidir. Günde en fazla 20 gram kabak çekirdeği tüketilmelidir. Fazla tüketildiğinde kilo vermek yerine kilo almaya sebep olabilir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN KALORİSİ NEDİR?


Yüksek lif içeriği sayesinde diyet listelerine eklenebilecek bir yiyecektir. Kabak çekirdeğinin kalorisi araştırıldığında 28 gramı yani yaklaşık olarak 1 avuç çekirdek 151 kalori içerir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN ZARARLARI NELERDİR?


Bilinen bir zararı yoktur. Fakat aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Aşırı miktarda tüketildiğinde;

Sivilceye neden olabilir.
Fazla tüketilirse kilo vermek yerine kilo aldırır.
İshale sebep olabilir.
Mide ve bağırsak rahatsızlıkları oluşturur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder